Stop bezmyślnej wyprzedaży powiatowego mienia!!!

Podczas ostatniej sesji Rady Powiatu Sochaczewskiego 11 radnych PiS i Forum Samorządowego, koalicji rzadzącej miastem i powiatem, przegłosowało uchwałę o wyrażeniu zgody na sprzedaż działki po byłym gospodarstwie szkolnym ZSR CKU w Sochaczewie, tzw. Ogrodnika. Działka o powierzchni 31.259 m2, przy ulicy Głowackiego, z wieloma budynkami gospodarczymi, którą rzeczoznawca wycenił na kwotę 3.302.200 zł. Powiatowi decydenci uznali jej sprzedaż za racjonalną ponieważ nie mają pomysłu na zagospodarowanie obiektów. Nie zgadzam się z takim podejściem. Już raz sprzedano pola i przyszłość szkoły. Szkoły zawodowe to nie tylko klasy lekcyjne, a oparcie kształcenia praktycznego tylko o zakłady pracy jest błędem. Samorząd lokalny nie może marnować szans!

Można inwestować inaczej?

Powiat sochaczewski co roku dostaje od rządu po kilka milionów złotych na budowę dróg i niestety niczym więcej nie może się pochwalić. Tymczasem inne powiaty sięgają po wielkie środki i odważnie inwestują w przyszłość. Kilka dni temu na zaproszenie Starosty Wrzesińskiego uczestniczyłem jako przedstawiciel Związku Miast Polskich wraz ze Starostą Pruszkowskim, Burmistrzami Piastowa i dyrektorami dwóch piastowskich szkół ponadpodstawowych w wyjeździe studyjnym do Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii w Grzymysławicach k/Wrześni. Inicjatorem wyjazdu był Burmistrz Piastowa współpracującego z wieloma partnerami w poszukiwaniu innowacyjnych rozwiązań do nowej ścieżki rozwojowej miasta w oparciu o kompetencje 4.0. w II etapie programu „Rozwój lokalny”, finansowanym ze środków Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego. https://www.gov.pl/web/fundusze-regiony/54-miasta-rozpoczely-wyscig-po-granty-z-programu-rozwoj-lokalny. To ten program do którego mógł aplikować również Sochaczew, zaliczony do grupy 255 miast średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze. Swoje wnioski złożyło 213 miast. Do drugiego etapu zakwalifikowano 54 miasta. Niestety nasze miasto zrezygnowało z uczestnictwa w tym programie. Szkoda, że burmistrz nie skorzystał z tej wielkiej szansy wsparcia ze strony Związku Miast Polskich, którego Sochaczew jest członkiem!

Powiat wrzesiński dba o nowoczesną edukację zawodową

Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii jest jednostką edukacyjną w ramach struktury Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej. Na co dzień centrum służy także lokalnej społeczności, przybliżając technologie całym rodzinom dosłownie na wyciągnięcie ręki. Centrum powstało w podwrzesińskich Grzymysławicach w 2018 roku. Jego misją jest instytucjonalne wsparcie dla kształcenia zawodowego, przedsiębiorstw oraz lokalnej społeczności w zakresie cyfryzacji, przemysłu 4.0, sztucznej inteligencji czyli szeroko rozumianej nowoczesnej technologii. Centrum realizuje tę misję poprzez zajęcia praktyczne dla młodzieży wrzesińskich szkół, szkolenia, konferencje, warsztaty, seminaria, prelekcje i wiele innych aktywności mających na celu podnoszenie poziomu wiedzy społeczeństwa. To unikatowe centrum edukacji zawodowej ma ponad 4500 m2 i oferuje 20 pomieszczeń i laboratoriów szkoleniowo-testowych, wyposażonych w najnowsze rozwiązania z zakresu technologii produkcyjnych. Całkowita wartość inwestycji to ponad 47 mln zł. W wyposażanych aktualnie pracowniach będą możliwe szkolenia i pokazy dla uczniów i dorosłych, służące prowadzeniu efektywnego kształcenia zawodowego od niezbędnych podstaw aż do poziomu zaawansowanego i dostosowywaniu kwalifikacji do zmieniających się potrzeb rynku pracy.

Czy sochaczewskie szkolnictwo zawodowe ma podobną perspektywę?

Niestety w obecnym układzie decydentów nie ma na to żadnych szans. Nie ma w starostwie potencjału, ani merytorycznego, ani instytucjonalnego, aby podejmować się podobnych wyzwań. Szczytem możliwości obecnego Zarządu Powiatu jest adaptowanie pomieszczeń szkolnych Ogrodnika pod kolejne pomieszczenia administracji powiatowej za kolejne milionowe kwoty. Najpierw pomieszczenia byłego internatu, a teraz budynek byłego gospodarstwa szkolnego pod archiwum powiatowe za 2 miliony złotych. Natomiast resztę sąsiadujących budynków po bazie dydaktyczno-praktycznej Ogrodnika (po kolejnych pożarach) albo się wyburzy, albo sprzeda. Radni powiatowi popierający układ rządzący powiatem nie widzieli lepszej alternatywy jak sprzedaż atrakcyjnej działki szkolnej. Teren w sąsiedztwie kilku szkół mógłby być świetnym lokum dla Powiatowego Centrum Edukacji, wspierającego sochaczewskie placówki ponadpodstawowe w zakresie kształcenia zawodowego oraz współpracującego z głównymi przedsiębiorstwami powiatu. Budynki są, można je zaadaptować pod przyszłe laboratoria. Trzeba podjąć starania nie o milion, dwa, chociaż drogi trzeba naprawiać, ale o inwestycję za kilkadziesiąt milionów. Apeluję do Zarządu Powiatu niech zaniecha tej krótkowzrocznej sprzedaży i nie zmarnuje tej wyjątkowej szansy dla edukacji powiatowej. Takich jak wyżej powiatowych perełek inwestycyjnych w kraju jest więcej. Trzeba tylko ruszyć im naprzeciw. Podróże kształcą.

Jerzy Żelichowski – radny powiatowy