Powiat był i jest czerwoną latarnią

Starosta sochaczewski i jej zastępca nie pierwszy raz drwiąco komentują prezentowane przez „Wspólnotę” rankingi samorządowe, które są powszechnie uznaną przez samorządowców formą konfrontowania swoich osiągnięć z innymi gminami, miastami, powiatami. Niestety zarówno sochaczewskie władze miejskie, jak i powiatowe nie mają się czym chwalić, bo zazwyczaj wypadają w nich nie najlepiej. Zwłaszcza powiat sochaczewski. Decydenci powiatowi mają więc krytyczny stosunek i lekceważą rankingi publikowane przez ich zdaniem: „jakąś tam gazetkę”. Samorządowcy, którzy nie znają pisma samorządu terytorialnego WSPÓLNOTA, a publicznie podważają jego profesjonalizm i lekceważą jego uznaną rangę, ośmieszają się. My nie jesteśmy zaściankiem samorządowym, więc nie akceptuję kompromitujących argumentów starosty i wicestarosty. Mówimy o najważniejszym w kraju piśmie adresowanym do wszystkich osób związanych z pracą w samorządzie lokalnym, dostarczającym specjalistyczną wiedzę prawną i omawiającym skutki procesów legislacyjnych, publikującym analizy i komentarze poświęcone zmieniającemu się prawu, prezentującym najważniejsze postacie mające wpływ na rozwój samorządności w Polsce oraz rankingi samorządowe. Wspólnotę prenumeruje większość polskich samorządów.

Oświata próbuje ratować wizerunek powiatu

Podczas ostatniej sesji powiatowej przy omawianiu sprawozdania oświatowego była mowa m.in. o pozyskiwaniu środków unijnych przez szkoły. Podczas dyskusji doceniłem wysiłki dyrektorów szkół starających się o środki unijne, wskazując, że dzięki temu poprawiły się nieco wyniki powiatu sochaczewskiego w rankingu wykorzystania środków unijnych. Mimo to, niestety nasz powiat był i pozostał czerwoną latarnią. Wywołało to sporą nerwowość i niezrozumienie u kilku rozczarowanych osób. Został nawet rutynowo zgłoszony przez jednego z radnych popleczników wniosek formalny o zakończenie dyskusji, w momencie kiedy tak naprawdę nie było już o czym dyskutować.

A jakie są fakty?

Poniższy ranking prezentowałem w 2018 roku, próbując zmobilizować starostów do sięgnięcia po środki unijne. Powiat był wówczas ex aequo na ostatnim miejscu.

Ranking wykorzystania środków europejskich przez samorządy 2014–2017 (Wspólnota)

Upłynęło sześć lat kolejnego, siedmioletniego budżetu Unii Europejskiej. Rankingowe zestawienie obejmuje wartość dotacji pozyskanych przez samorządy w latach 2014-2019, bez rozróżnienia na dotacje inwestycyjne i te związane z wydatkami bieżącymi. Wynik podawany jest w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Autorami rankingu są prof. Paweł Świaniewicz oraz dr Julita Łukomska.

Ranking: Samorządowi liderzy pozyskania środków unijnych 2014-2019 (Wspólnota)

W tym roku kończy się siedmioletni okres finansowania (2014-2020) środkami unijnymi. Co się zmieniło? Powiat sochaczewski tym razem samodzielnie ostatni w Polsce. Od 2021 do 2027 będzie nowa perspektywa finansowa i nowe szanse dla samorządów. Radzę wybrać się po naukę do starosty przasnyskiego. To również powiat z Mazowsza, tyle że lider krajowy w tym rankingu.

Jerzy Żelichowski – radny powiatowy

Foto: http://pl.freepik.com/zdjecia/woda