Życiorys

Urodzony 22.05.1954 r. w Pińczowie. W 1972 r. zdał egzamin maturalny w Liceum Ogólnokształcącym im. Hugona Kołłątaja w Pińczowie, a następnie po ukończeniu Policealnego Studium Mechanicznego w Kielcach uzyskał tytuł technika mechanika. W 1979 r. ukończył Akademię Rolniczą w Lublinie, a następnie do 1998 r. pracował w Zespole Szkół Rolniczych w Sochaczewie. Jako Wicedyrektor od 1989 r. wielokrotnie reprezentował polską oświatę na międzynarodowych konferencjach UNESCO. Zainicjował i znacznie rozwinął współpracę zagraniczną Szkoły z partnerami z Norwegii, Danii, USA, Francji i Niemiec. Wyrazem uznania dla międzynarodowych kontaktów nawiązanych przez Zespół Szkół Rolniczych w Sochaczewie było przyjęcie tej placówki do elitarnego grona Szkół Stowarzyszonych UNESCO. W 1992 r. wyjechał do Kalifornii w USA na roczny staż rolniczy. W 1997 r. zorganizował wyprawę oświatową Nordkapp – UNESCO wokól Półwyspu Skandynawskiego. W latach 1995 – 1999 uczestniczył w pracach Stowarzyszenia Szkół Rolniczych Unii Europejskiej „Europea” jako reprezentant polskiej oświaty rolniczej. Za pracę oświatową wyróżniony Medalem Komisji Edukacji Narodowej i odznaką „Zasłużony dla rolnictwa”.

Po niemal dwudziestu latach pracy pedagogicznej przeszedł do pracy w organach administracji rządowej i samorządowej. W kwietniu 1998 r. Wojewoda Skierniewicki powierzył mu funkcję Dyrektora Wydziału Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej Urzędu Wojewódzkiego w Skierniewicach. Następnie w kadencji samorządowej w latach 1999 – 2002 był Wicestarostą Sochaczewskim. Odpowiadał między innymi za najbardziej newralgiczne obszary: oświatę powiatową, ochronę zdrowia i pomoc społeczną, rolnictwo i ochronę środowiska oraz architekturę. Przez pięć lat kierował Radą Społeczną Zakładu Opieki Zdrowotnej w Sochaczewie, która pomogła przetrwać szpitalowi bardzo trudny okres zmian i przeprowadzić niezbędne inwestycje. Wiceburmistrzem Sochaczewa był przez dwie kadencje i odpowiadał za sprawy oświatowe, kulturę i sport, pomoc społeczną, gospodarkę przestrzenną i architekturę, gospodarkę gruntami oraz ochronę środowiska. Od 2011 do połowy roku 2019 pracował w Urzędzie Miejskim w Płońsku jako Pełnomocnik Burmistrza ds. współpracy ze spółkami komunalnymi. Przewodniczył też zespołowi wprowadzającemu nowy system gospodarowania odpadami komunalnymi w Płońsku, współtworzył Płoński Klaster Energii i Fundację „Płońska Energia”. Uczestniczył aktywnie w samorządowych grupach wymiany doświadczeń i pracach Związku Miast Polskich (ZMP). Od połowy 2019 roku pracował w ZMP jako Doradca Miast w Programie „Rozwój Lokalny”, finansowanym ze środków EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021. Od listopada 2020 roku do marca 2022 zatrudniony przez ZMP jako Doradca Partnerstw w projekcie pilotażowym Centrum Wsparcia Doradczego.

Bardzo poważnie traktuje doskonalenie zawodowe. W 2002 r. ukończył dwuletnie podyplomowe Międzynarodowe Studia Administracji Publicznej i uzyskał prestiżowy w Unii Europejskiej tytuł Master Of Public Administration (MPA). W 2004 r. ukończył roczne Podyplomowe Studium „Menedżer Jakości w Jednostkach Administracji Publicznej” uzyskując certyfikat Menedżera Jakości i Audytora Wewnętrznego systemu zarządzana jakością.
W 2005 r. ukończył trzyletnie Studia Doktoranckie w zakresie nauk o zarządzaniu. Posiada uprawnienia do zasiadania w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa i przez 6 lat reprezentował samorząd miejski w radach nadzorczych spółek kapitałowych. W 2011 r. ukończył na Uniwersytecie Medycznym w Warszawie Studium Zarządzania Spółką Prawa Handlowego Ochrony Zdrowia, , a w 2016 r . ukończył studia podyplomowe : Samorządowy Menedżer Energii w Wyższej Szkole Ekologii i Zarządzania w Warszawie.

Był zwolennikiem stosowania w administracji publicznej nowych rozwiązań organizacyjnych oraz przejrzystego i sprawnego zarządzania. Efektem tego było wprowadzenie w Urzędzie Miejskim w Sochaczewie systemu zarządzania jakością ISO 9001 : 2001, a następnie uzyskania Mazowieckiej Nagrody Jakości w kategorii administracja publiczna. W latach 2003 – 2010 był motorem współpracy z miastami bliźniaczymi Melton Mowbray (Anglia) i Gródkiem Podolskim (Ukraina). W późniejszych latach inicjował skutecznie kontakty z samorządami norweskimi i współpracę w zakresie gospodarki komunalnej. Aktywnie uczestniczy w pracy kilku stowarzyszeń, był m.in. w 2008 r. założycielem i pierwszym prezesem, a później wiceprezesem Mazowieckiego Stowarzyszenia Gmin na Rzecz Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, które realizuje szkoleniowe projekty informatyczne na Mazowszu. Za „prowadzenie działań na rzecz rozwoju informacyjnego o zasięgu obejmującym region mazowiecki” podczas XI edycji Samorządowych Oskarów otrzymał wyróżnienie. Przez 10 lat był wiceprezesem Mazowieckiej Wspólnoty Samorządowej oraz szefem jej Oddziału Powiatu Sochaczewskiego, którą to funkcję pełnił przez niemal 20 lat do 2020 roku. Do 2018 był również aktywnym członkiem Zarządu Krajowego Stowarzyszenia Pomocy Szkole, które działa od kilkunastu lat skutecznie wspierając polską oświatę.